KURIO LAIKMEČIO TAVO DRABUŽIS?

Vintažas/inis – skambus žodis, užburiantis nežinomybe ir sekundei apgaubiantis laiko dulkėmis. Nors kiek dažniau klaidingai naudojamas kaip skudurynų / padėvėtų drabužių parduotuvių sinonimas. Tačiau tarp jų daugiau skirtumų nei panašumų. 

Vintage – terminas, kilęs iš vynų terminologijos. Pradžioje naudotas tik prancūzų, kiek vėliau ir anglų kalboje siekiant pažymėti metus ir vietą, kurioje buvo gaminami ypatingai geri vynai. Vintažas apibrėžia aukštą kokybę ir bėgant metams išliekančią vertę.

Per pastaruosius 20 metų šis terminas pradėtas naudoti ir mados industrijoje siekiant pažymėti ankstesniais laikais, nuo 1920 m. iki 1980 m. pagamintus drabužius ir aksesuarus. Vintažiniam drabužiui gali būti nuo 20 iki 100 metų amžiaus, tačiau tokiu laikomas tik tuomet, kai atspindi skirtingų laikotarpių stilių bei tendencijas. Tai yra kur kas daugiau nei senas naudotas drabužis – tai istorija, menas ir gyvi prisiminimai tų, kurie gyveno daug anksčiau.

Vintažiniai drabužiai gali būti haute couture arba aukštos kokybės mados ženklai: naudoti, nauji su originaliomis etiketėmis (pastarieji labiausiai vertinami ir trokštami vintažo mylėtojų!), masinės gamybos arba rankų darbo. Labai svarbu suprasti, kad vintažo apibrėžimas yra labai abstraktus, todėl kiekvienas dešimtmetis su savimi atsineša naujas savybes, kurios tinka šiam apibrėžimui. Taip pat labai svarbu pabrėžti, kad visas vintažas laikui bėgant tampa antikiniais drabužiais – tai drabužiai, kuriems yra daugiau nei 100 metų. 

Kaip atskirti ar drabužis vintažinis? Štai dešimtmečių ryškiausios savybės:

  • 1920-ieji – suknelės su kutais tiesiai iš Great Gatsby filmo, ilgi karoliukai, Mary Janes bateliai su kulniuku ir T formos juostele priekyje. 
  •  1930-ieji – bolero švarkeliai, pūstos rankovės, Oxford’o bateliai.
  • 1940-ieji – tvido ar vilnos tiesūs sijonai, roplio odos rašto rankinės ir batai su platforma, sagės.
  • 1950-ieji – midi plisuoti sijonai, marškinių stiliaus suknelės, kailinės apykaklės, dvigubi megztiniai, perlai, Wayfarer akiniai nuo saulės.
  • 1960-ieji – ankstyvieji – viskas Jackie Kennedy stiliaus – vėlyvieji – žemo juosmens džinsai, laisvos plevesuojančios palaidinės, hipiškas / bohemiškas stilius.
  • 1970-ieji – batai su platforma, Birkin rankinės, platėjantys džinsai, boho-chic, aukšto aulo batai, block heels ir khaki spalva.
  • 1980-ieji – polo marškinėliai, auksinės grandinėlės, švarkai ir megztiniai su petukais, aukštakulniai plonu aukštu kulnu – stilettos.
  • 1990-ieji – laisvi languoti marškiniai, tamprės, dideli megztiniai ir choker’iai.

Klasikinis stilius yra priešingai nei vintažinis – visuomet išlieka stilingas. Kitaip – jis neatspindi to laiko, kai jis buvo sukurtas, bet peržengia visus laikus su nedideliais stiliaus koregavimais. Puikus klasikinio stiliaus pavyzdys yra maža juoda suknelė, trench coats, baltos spalvos marškiniais. Pavydžiui, maža juoda suknelė 1980 –aisiais metais būtų klasikinė, o blazer’is, turintis dideles pečių pagalvėles, būtų vintažinis. 

Vintažiniai drabužiai kaip ir vintažiniai vynai – pagaminti su meile, neįtikėtinu dėmesio detalėms, iš aukštos kokybės medžiagų ir dažniausiai – rankomis. Tad nieko keisto, kad dar ir šiandien atrodo kaip nauji! 

Vintažinių drabužių ir aksesuarų medžioklė – kur kas įdomesnė nei gali pasirodyti. Kartais pavyksta ir man surasti vieną kitą perliuką. Pavyzdžiui ši, maža vakarinė rankų darbo rankinė, kuri tapo jau ne vieno vakaro akcentu, o net sunku būtų suskaičiuoti, kiek kartų iki manęs ji puošė savo savininkę!

Sėkmingi radiniai labai įtraukia į šį stiliaus žaidimą, o kokiu radiniu atsidžiaugti negali tu? Pasidalinki!

STRAIPSNIO AUTORĖ | Kristina 

DAUGIAU JOS STRAIPSNIŲ RASITE: https://www.krstview.com/

PILNA FOTOSESIJA: http://www.humana.lt/photoshoots/vintazine-pasaka-zurnalas-laime/